loader

Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler

Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler

Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler

Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler


Cildiniz mevsim değişikliklerinden ve özellikle kış aylarının olumsuz şartlarından etkilenmektedir. Sıcak soğuk hava değişimleri ciltte çatlaklara ve kuruluklara sebep olur. Hava kirliliğinden dolayı cildinizde gözenekler oluşur. Oluşan bu gözenekleri kir dolduğu zaman siyah nokta ve sivilce gibi cilt problemlerine sebep olur. Tüm bu olumsuzlukların ve sorunların önüne geçmek için cildinizi düzenli olarak temizlemeniz ve cildinize bakım yapmanız gerekmektedir. Bu bakımlar için alanında uzman kişilerle gitmek önemlidir ancak sürekli kıyma gitmek fazla maliyetli olabilir. Piyasada bulunan yüksek maliyetli cilt bakım ürünlerini para vermek istemiyor musunuz veya içerisinde kimyasal ürünler bulunmayan malzemelerle cilt bakımı yapmak istiyorsanız%100 doğal cilt bakım malzemelerini tercih edebilirsiniz.
Doğal ürünlerle cilt bakımı yaparken veya yaptırırken en dikkat edilmesi gereken şey kullandığınız ürünün cilt tipinize uygun olup olmamasıdır. Bir ürünün kimyasallar içermemesi ve doğal olması kadar cilt tipinize uygun olması da önemlidir. Cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullandığınız takdirde cildimizde beklenmedik sorunlarla karşılaşabilirsiniz.


Cilt tipinizi bir uzmandan yardım alarak veya evde yapacağınız küçük yöntemlerle öğrenebilirsiniz. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra cildinize herhangi bir işlem uygulamadan ve elinizi yüzünüze değdirmeden birkaç saat bekleyin. Bu süre zarfında cildiniz eski haline dönecektir. Daha sonra bir peçete iyiyim yumuşak hareketlerle cildinizde gezdirin. Özellikle T bölgenize dikkat edin. Peçeteye cildinize sürdüğünüz de peçetenin üzerinde yağ kalıntısı bulunmuyorsa ve cildinizde pul pul bir görünüm yoksa cildiniz normal cilt tipine sahiptir.


Cildiniz parlamalar ve geniş gözenekler bulunuyorsa ve yaptığınız bu uygulama sonrasında peçetenin üzerinde yağlı bir kalıntı bulunuyorsa cildiniz yağlı cilt tipine sahiptir.

Cildinizde pul bir görünüm varsa ve deride dökülmeleri yaşıyorsanız cildiniz kuru cilt tipine sahiptir. Kuru cilt tipini gözenekler küçüktür ve yaptınız bu uygulama sonrasında pürüzler meydana gelebilir.

Eğer alın ve burun bölgenizde yani T bölgenizde yağlı bir görünüm gözlemle değilseniz ancak yanaklarınıza uyguladığınızda yağlı bir görünüm ortaya çıkmadıysa karma cilt tipine sahipsiniz demektir.

Cilt bakımınızı yaparken temizleme aşamasında doğal sabunları kullanabilirsiniz. Aktif karbon sabunu, aynısefa sabunu, pirinç sabunu, Argan sabunu ve zerdeçal sabunu gibi birçok doğal sabunu yüz ve cilt temizliğinde güvenle kullanabilirsiniz. Bursa bunların özelliklerine ve faydalarını öğrenmek için sitemize inceleyebilirsiniz.

Cilt bakımından bir sonraki aşaması ve cilt temizliğinin tamamlayıcısı olan tonikler için de doğal yağlardan elde edilmiş toniğimizi veya doğal gül suyunu tercih edebilirsiniz.