loader

Zeytinyağlı Doğal Sabun Faydaları

naturava doğal kozmetik, doğal sabun, organik sabun, ensari sabun

Zeytinyağlı Doğal Sabun Faydaları

Zeytinyağı (olea europea), zengin bir oleik asit kaynağıdır. Sağlık üzerine yararlı etkilileri bulunan fenolik bileşikler, sekualen ve E vitamini gibi fitokimyasallar içermektedir. Zeytinyağının anti-oksidan, anti-kanserojen, anti-mikrobiyal, sinir sistemini koruyucu, deriyi koruyucu ve yaşlanmaya karşıtı etkileri bulunmaktadır. Araştırmalar, E vitamininin vücuda alınmasının deri tabakası bariyerini dayanıklı hale getirdiği, tümör oluşumunu önlediği ve UV ışınlarına karşı koruma sağladığını göstermektedir. Ayrıca, zeytinyağının deri ve göz bozuklukları, kanser, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklarda koruyucu etkileri olabileceği belirtilmektedir.1

Zeytinyağının faydalı çoktur ve hala araştırmalar devam etmektedir. Konumuza zeytinyağlı doğal sabun ile devam etmek istiyoruz.

%100 zeytinyağlı doğal sabun; “kastil” veya “Marsilya sabunu” olarak da adlandırılır. Zeytinyağlı sabun, Naturava olarak firmamızın da yaptığı gibi, soğuk yöntem ile üretildiğinde zeytinyağının sahip olduğu özellikler, içindeki enzim ve vitaminler sabuna geçer. Oluşan gliserin de sabunda kalır. Sabun formülü “super fat” yani gerekenden fazla yağ olacak şekilde ayarlandığında; diğer yağlar kullanılarak üretilen sabunlarda olduğu gibi zeytinyağlı doğal sabunda da, kullanılan yağdan yani zeytinyağından gelen yağ asitlerinin bir kısmı sabunlaşma tepkimesi esnasında kullanılır, bir kısmı ise artar. Diğer yağlardan farklı olarak yüksek miktarda oleik asit içermesi zeytinyağlı sabunu diğer sabunlardan ayırmaktadır.

Doğal %100 zeytinyağlı sabun, kastil sabunu, hassas ciltler de dahil her cilt tipi için uygundur. Saçta ve vücutta güvenle kullanılabilir. Yumuşatıcı, cildi koruyucu etkisi, anti-aging, UV ışınlarına karşı koruma sağlayıcı etkisi vardır.

1Bayram B., Özçelik B., (2012), Zeytinyağının Biyoaktif Bileşenleri ve Sağlık Üzerine Yararları