loader

Neden Bitkisel Sabun Kullanılmalı

naturava doğal kozmetik, doğal sabun, organik sabun, ensari sabun

Neden Bitkisel Sabun Kullanılmalı

Neden bitkisel sabun kullanılmalı sorusu, akla diğer iki ihtimali getirmektedir: Neden fabrikasyon sabun kullanmamalı? Ve, neden hayvansal sabun kullanmamalı?

Konuya diğer rakipleri eleyerek başlayacağız ve neden bitkisel sabun kullanılmalı’yı kısaca açıklayarak bitireceğiz. Bu keyifli mücadele için buyurun.

İnsan, hayvan, doğa… Yaratılmış olan bütün bu varlıklar, en basiti dahi, oldukça gelişmiş ve kompleks yapıdadır. Öyle ki, çok küçük gördüğümüz bir şey bile bu kompleks sistem içinde çok büyük etkilere sebep olabilir. Bu yüzden bilinçli bir varlık olarak yaptığımız her bir harekete; yediğimiz, içtiğimiz, kullandığımız, attığımız her bir şeye dikkat etmek zorundayız.

İlk olarak, “neden fabrikasyon sabun kullanılmamalı” ile başlayalım. Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki, fabrikasyon olan ürünlerde temel gaye fazla satış yapmaktır. Bunun da bazı “gereklilikleri” vardır; ürünler uzun süre dayanmalı, renkli, şekilli, kokulu yani ilgi çekici olmalı, maliyet düşük tutulmalı, oluşan yan ürünler başka tesiste kullanılmak üzere ana üründen ayrıştırılmalı, yan ürününün eksikliğinden kalitesi düşen ürün daha hesaplı katkı maddeleri ile desteklenmeli vs. Velhasılı kelam, sözü uzatmaya gerek yok, fabrikasyon sabunlar genel olarak iyi köpürür, iyi temizler, hesaplıdır, temin etmesi kolaydır ama neticede kalitesizdir. Dolayısıyla, fabrikasyon sabun, içeriğindeki o bir sürü katkı maddesi ile bir yerden yaparken bir yerden bozar.

İkinci olarak, “neden hayvansal sabun kullanılmamalı” ile devam edelim. İyi bir hayvansal sabun, yani doğal ve hayvansal yağ ile yapılmış sabun, aslında kalitelidir. Fakat hayvan, bitki gibi değildir; yer, içer, vücudunda toksik birikir… Hayvan yağı kullanılacaksa yağı kullanılan hayvanın sağlıklı olduğundan emin olunmalıdır. Bir diğer konu ise, sabun yapmak için kullanılan hayvansal yağların helal olup olmamasıdır. İslami olarak yenilen hayvanlar kullanılıyor ise nasıl kesildikleri önemlidir, yanı sıra hayvansal sabunun domuz yağı kullanılarak üretilmesi de çok olasıdır. Eğer katkı maddesi kullanılmışsa katkı maddesi de irdelenmelidir.

Son olarak, “neden bitkisel sabun kullanılmalı” üzerinde kısaca duralım. Günümüzde en iyi, en temiz seçeneğin bitkisel sabun kullanmak olması gerçeğiyle birlikte şunu da hatırlatmalıyız ki; bitkiler Allah’ın izniyle şifa deposudur. Kaliteli bir bitkisel sabunu kullanılırken hem temizlemesinden, hem yan faydalarından memnun kalırsınız hem de zehirlenmemiş olursunuz. Kaliteli bir bitkisel sabundan kastımızsa, uzman ellerden çıkmış doğal ve kaliteli hammadeler kullanarak üretilmiş sabundur.