loader

Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağları Nasıl Kullanmalıyız

naturava doğal kozmetik, doğal sabun, organik sabun, ensari sabun

Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağları Nasıl Kullanmalıyız

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; bazı bitkisel yağlar, sabit yağlardır, bazıları ise uçucu yağlardır. Sabit yağlar ile uçucu yağlar karakter ve etki açısından birbirinden farklıdır. Uçucu yağları yoğun etkili olarak düşünebiliriz. Üretimleri, sabit yağlara göre daha teferruatlıdır, işlem sonrası elde edilen yağ miktarı kullanılan bitkiye oranla oldukça azdır, fiyatları genelde pahalıdır. Dahili olarak kullanılamazlar. Hatta, istisnalar hariç, harici kullanımda direkt uygulamak da uygun değildir, sabit bir yağ ile seyreltilmesi gereklidir. Sabit yağların ise üretimi uçucu yağlara göre daha basittir, kullanılan bitki miktarına kıyasla makul seviyede yağ elde edilir, fiyatları genelde uygundur. Sabit yağlar haricen tek başına kullanılabileceği gibi, genelde dahilen dahi kullanılabilir.

Uçucu Yağlar: Lavanta yağı, çay ağacı yağı, papatya yağı, nane yağı, kekik yağı gibi yağlardır.

Sabit Yağlar: Zeytinyağı, susam yağı, argan yağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı, kakao yağı, ayçiçek yağı gibi yağlardır.

Yağların sabit yada uçucu olmasına göre kullanım şekilleri değişiklik gösterir. Bununla da kalmaz, sabit yağların kullanım şekilleri ile uçucu yağların kullanım şekilleri kendi içinde dahi değişiklik gösterir. Cilde iyi gelen bitkisel yağların kullanım şekli; yağa göre değişir, kullanılan alana göre değişir, kullanma amacına göre değişir. Her bir yağ ve kullanım şekli özeldir. İşte tam da bu yüzden, biz bu konuda genel konuşmayı doğru bulmuyoruz.

Kullanmak istediğiniz yağ, nerede ve ne amaçla kullanmak istediğinize dair bizimle iletişime geçebilirsiniz.