loader

Biberiye Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Biberiye Yağı

  • Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir çalıdır ve nane ailesinin bir üyesidir. Biberiye Akdeniz bölgesi ve [Batı] Asya'ya özgüdür, ancak hem ısıya hem de kuraklığa dayanıklı olduğu için dünya çapında yetiştirilebilmektedir.
  • Biberiye, şifalı ve iyileştirici özellikleri sayesinde tüm dünyada mutfak çeşnisi, gıda koruyucusu, parfüm ve cilt bakım ürünlerini gibi birçok alanda kullanılmaktadır.
  • Potansiyel faydaları şu şekildedir:
  • Rothenberg, "Solunan biberiye esansiyel yağı, konsantrasyon ve odaklanma için gerekli olan beyin kimyasalı olan asetilkolinin metabolizmasını azaltmaya yardımcı olur" diyor.
  • Biberiye esansiyel yağı, erkek tipi kellik veya saç seyrelmesi olanlar için saç uzamasını destekler. Rothenberg, “Altı ay boyunca yapılan bir çalışmada, biberiyenin topikal olarak uygulandığında kafa derisindeki kılları büyütmede Rogaine(minoxidil) kadar etkili olduğu tespit edilmiştir” diyor.
  • Rothenberg, " Ağrı kesici olarak biberiye esansiyel yağının kendi başına ve diğer analjeziklerle birlikte kullanıldığında ağrıyı azalttığı görülmüştür " diyor. Ayrıca, diyabetli kişilerde nörolojik ağrıyı azaltmak, adet kramplarını ve kanamayı azaltmak ve osteoartritle ilişkili ağrıyı azaltmak gibi belirli ağrı türleri için potansiyel olarak faydalıdır değerlendirmesinde bulunuyor.
  • Rothenberg, “Vücudun hemen hemen her sistemini etkileyen stres, salgın izolasyonu, ekonomik belirsizlik ve sosyal huzursuzluk dönemlerinde daha da yüksektir” diyor. İyi beslenmek, egzersiz yapmak ve meditasyon gibi kendi kendine bakım uygulamaları için zaman ayırmaya çalışırken, biberiye gibi uçucu yağlar da kullanarak stresi azaltmak mümkün olabiliyor.